TAURIN – Uslovno esencijalna aminokiselina
3000 MG PO PORCIJI
Taurin se prirodno pojavljuje u namirnicama životinjskog porijekla, ali je praktično odsutan u namirnicama biljnog porijekla. Stoga nivoi taurina mogu biti niži kod vegana nego kod grupe koja se hrani standardnom mješovitom ishranom. Jasno je da je taurin vrlo važna organska kiselina uključena u veliki broj metaboličkih procesa u tijelu. Mnogi su svjesni da se taurin redovno koristi kao sastojak u energetskim napicima.
Taurin je široko rasprostranjen u organizmu, u srcu i krvi, mišićima, centralnom nervnom sistemu i mozgu, te ima veliki značaj za funkcionisanje cjelokupnog nervnog sistema. Učestvuje u regulaciji krvnog pritiska i transportu elektrolita kroz ćelijske membrane. Budući da se nalazi i u očima, smatra se neophodnim za održavanje vida i zdravlja očiju. Taurin je građevinski blok za druge aminokiseline i sastavni je dio žuči, što je ključno za varenje masti, apsorpciju liposolubilnih vitamina i kontrolu nivoa holesterola. Različite namirnice sadrže taurin: meso, jaja, mliječni proizvodi i riba. Povrće i orasi ne sadrže taurin, ali sadrže metionin i cistein, aminokiseline koje organizam može da pretvori u taurin uz prisustvo vitamina B-6 i kofaktora.
Taurin deluje slično insulinu jer poboljšava metabolizam glukoze i aminokiselina. Takođe pojačava dejstvo glutamina u metabolizmu proteina tokom procesa izgradnje mišićnog tkiva, što je važno i za sportiste. Tokom intenzivnih i napornih treninga, nivo taurina u organizmu opada, pa je potrebno unositi metionin, cistein i vitamin B-6 kako bi se stvorila nova količina taurina. Dodatni unos taurina se preporučuje kako bi se očuvali ovi sastojci za svoje osnovne funkcije.
Taurin takođe ima sličnu ulogu kao kreatin jer pomaže mišićima da zadrže vodu, što povećava volumen mišićnih ćelija. Ovo poboljšava proteinsku sintezu, posebno važno za bodibildere. Taurin se može unositi putem ishrane, ali sportisti i vegetarijanci često ga nadoknađuju putem dodataka ishrani. Taurin održava holesterol u rastvorljivom obliku, normalizuje odnos između aminokiselina i kontroliše nivo kalijuma u srcu. Takođe pomaže u apsorpciji natrijuma, magnezijuma i kalcijuma. Svi oblici stresa, uključujući i treniranje, naročito dizanje tegova i bodibilding, troše taurin, a on je neophodan kako bi se sprečila razgradnja mišića tokom intenzivnih treninga.
Neka od svojstava taurina uključuju:
- Poboljšava metabolizam glukoze i aminokiselina.
- Učestvuje u proteinskoj sintezi.
- Sprečava kataboličke procese i ubrzava oporavak.
- Neophodan je za rehidraciju ćelija, dajući im veći volumen.